geri dön

MY CITY - BENİM KENTİM PROJESİ

Avrupa Birliği ''Kültür Köprüleri Programı'' dahilinde British Council tarafından başlatılan ve Türkiye'nin beş kentinde beş farklı sanatçının projelerinin sergilendiği Benim Kentim Projesi 'nin eğitim programı Pace Çocuk Sanat Merkezi tarafından tasarlandı ve uygulandı.

Proje kapsamında 11-18 yaş grubuna yönelik tasarlanan programa İstanbul, Çanakkale, Konya, Trabzon ve Mardin'de toplam 7263 çocuk ve genç katıldı.

 İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nin desteğiyle belirlenen okullarda yapılan çalışmalar çocuklar ve gençlerin yaşadıkları kente, hayata ve sanata farklı bir açıdan bakmalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda, çocuklarda ve gençlerde sanat,çağdaş sanat, kamusal/kentsel sanat, kültür ve kültürel miras konularında merak uyandırmak için katılımcı çalışmalar gerçekleştirildi.

 Bu çalışmalarda çocuklar ve gençler ''Sanat'' ve ''Yetenek'' gibi konularda yaratıcı tartışmalar yaparak bilgi ve fikirlerini paylaştılar ve değişik ülkelerden sanatçıların yapıtlarını slytlardan inceleyerek keşfettiler. Eğitim programı kapsamında 3 farklı sanat aktivitesi yapıldı, bu aktivitelerde ''Sanat'' uzaktan baktıkları ve dokunamadıkları bir olgu olmaktan çıktı ve hayatlarının bir parçası haline geldi. Bu sayede hayatlarındaki herşeyi sanat aracılığıyla paylaşabileceklerini gördüler. 

 Çalışmalarda çocuklar ve gençler tarafından yaratılan eserler,tüm proje kentlerinde gerçekleşen sergilerle herkesle paylaşıldı.