geri dön

Geri Dönüşümlü Atıklardan Temiz bir İstanbul Yaratmak için Kollar Sıvandı!

Bir çok yerde bir çok kişiden İstanbul'un yeterince temiz olmadığını, atıkların gerektiği gibi ayrıştırılarak geri dönüştürülmediğini duyarız. Nedense sadece duyarız ve genelde çok az kişi harekete geçerek bir şeyleri değiştirmeye çalışır. Özellikle geri dönüşüm hakkında yeterli disiplinimiz ve alışkanlığımız yok. Toplumumuz ne yazık ki yeterli derecede bilinçlenmemiş durumda. Şimdi artık harekete geçme ve bir şeyler yapma, bir şeyleri değiştirme zamanı. Bunu yapmak için en etkili ve en uzun vadeli yöntem ise işe çocuklarımızı bilinçlendirmekle başlamaktır.

Ben çocuklarla çalışan bir sanatçı ve PACE Çocuk Sanat Merkezi kurucusu olarak sanatsal, çevresel, sosyal ve kültürel bir çözüm sunmak isterim. Yaklaşık olarak 11 yıldır hem Amerika'da hem de Türkiye'de çeşitli mekânlarda çocuklarla beraber uyguladığım "Geri Dönüşümlü Heykel" çalışması, geniş katılımlı ve devamlı bir şekilde uygulanarak, gerekli bilinçlendirmeye büyük bir katkıda bulunacaktır. "Geri Dönüşümlü Heykel" çalışması benim bir sanatçı olarak çocuklarla beraber gerçekleştirdiğim bir workshop çalışmasıdır. Ayrıca, bu proje, katılan herkese sanatın hayatımıza ne kadar farklı katkılarda bulunabileceğini çok değişik bir şekilde sunacaktır.

Projenin Hedefleri:

  • Çevre ve "Geri Dönüşüm" bilinci oluşturmak.
  • Çocukların/gençlerin sanata olan ilgilerini/iştahları arttırmak.
  • Sanatın hayatımızın her katmanında ne kadar değişik bir şekilde yer alabileceğini göstermek.
  • Çocukların/gençlerin sosyal hayatlarını geliştirmek ve birlikte çalışma ve paylaşmanın yani grup çalışmasının önemini uygulamalı olarak tecrübe etmelerine olanak sağlamak.
  • İstanbul sınırları içersindeki her 39 ilçeden 1 grup/okul seçilecek/belirlenecek. Böylece her ilçeyi temsil eden 39 adet dev boyutlarda "Geri Dönüşümlü Heykel" bütün İstanbul'un katılımını temsil edecek. 

    Proje başlangıç tarihi MART 2012 olarak belirlenmiştir.